Organizacje Pozarządowe

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 20 października 2021    |    Imieniny obchodzą: Irena, Kleopatra, Jan

Kilkudziesięciu seniorów bierze udział w projekcie, który ma na celu ich aktywizację, zwiększenie dostępu do wydarzeń kulturalnych oraz wzrost integracji społecznej w tej grupie społecznej.

Kraśnickie stowarzyszenie Impuls pozyskało na ten cel prawie 160tys. zł. z rządowego programu ASOS, który wspiera  aktywność społeczną osób starszych. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Projekt pod nazwą „Face to face – seniorzy seniorom” daje możliwość nawiązania nowych znajomości i powstania grup wsparcia wśród osób w wieku 60+. Zakłada cykliczne spotkania w ramach grup samopomocowych, warsztaty edukacyjne, szkolenia. Twórcy projektu mają na celu  powstanie grup wolontariackich, w których osoby sprawne będą wspierać seniorów chorych i mniej sprawnych.  Jednocześnie chcą ułatwić seniorom uczestnictwo w życiu kulturalnym i społecznym poprzez spotkania integracyjne, zajęcia fitness czy uczestnictwo w wycieczkach krajoznawczych.

 - Zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania – informuje stowarzyszenie Impuls. – Zakładaliśmy uczestnictwo 50 osób, jednak już teraz zgłosiło się ponad 60 chętnych i wszyscy biorą udział w projekcie.

W czasie rekrutacji kładziono nacisk na to, by uczestnikami zostały osoby, które do tej pory nie brały udziału w tego typu działaniach. Z danych posiadanych przez MOPS wynika, że większość gospodarstw domowych wśród emerytów jest jednoosobowych. Osoby starsze, mieszkające samotnie często nie mają możliwości rozwijania swoich zainteresowań, uczestnictwa w zorganizowanych spotkaniach, imprezach ze względu na niskie dochody. Jednocześnie doskwiera im samotność,  popadają w apatię, co sprzyja wykluczeniu społecznemu.

 - Projekt ma na celu dotarcie do takich osób, włączenie ich w działania, w których będą mogli być inicjatorami i organizatorami. To zachęci ich w przyszłości do większego udziału w życiu społecznym i zmieni nastawienie do życia – informują twórcy projektu.

seniorzy

 

0
0
0
s2smodern