Straż Miejska

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 20 października 2021    |    Imieniny obchodzą: Irena, Kleopatra, Jan

Straż Miejska

Straż Miejska w Kraśniku przypomina, że bezprawne umieszczanie w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszeń, plakatów, afiszów, apeli, ulotek, napisów i rysunków jest wykroczeniem zagrożonym karą ograniczenia wolności albo grzywny. Zgodnie z zarządzeniem Burmistrza Miasta Kraśnik udostępniono mieszkańcom kilkanaście słupów ogłoszeniowych zlokalizowanych na obszarze całego miasta. Przy umieszczaniu ogłoszeń należy zwrócić tez uwagę, że część miejskich słupów ogłoszeniowych (przy al. Niepodległości 39, przy ul. Kolejowej. przy pl. Wolności, przy ul. Rumiankowej, przy ul. Koszarowej 12A i przy ul. Mieszka I) jest przeznaczona do wyłącznego użytku Urzędu Miasta i jednostek podległych. Słupy te oznaczone są w górnej części stosowną informacją i mogą być wykorzystane przez inne podmioty po uzyskaniu zgody Urzędu Miasta Kraśnik

Należy zwrócić uwagę, że w Kraśniku umieszczanie ogłoszeń w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest dość powszechnym zjawiskiem. Oklejone drzewa, latarnie czy rynny na pewno nie wpływają dodatnio na estetykę miasta i takie postępowania będą w zainteresowaniu strażników miejskich.

plakatowanie

Niestety, nawet przenaczone do tego celu słupy ogłoszeniowe wygladają nieciekawie. 

 

0
0
0
s2smodern

2 maja Straż Miejska uczestniczyła w akcji rozdawania flag. Na rynku sekretarz miasta Łukasz Skokowski, komendant Straży Jacek Lodowski oraz jej funkcjonariusze wręczali flagietki do samochodów, flagi papierowe oraz ulotki z informacjami o rodowodzie i historii naszych narodowych barw.

Organizowana przez Urząd Miasta akcja ma zachęcić do wywieszania flag w święta państwowe oraz w przypadającym 2 maja Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Inicjatywa ta spotkała się z niezwykle dużym zainteresowaniem mieszkańców.

 

flagi1

 

 

 

flagi2

0
0
0
s2smodern

W poniedziałek, 16 lutego w godzinach przedpołudniowych, w trakcie czynności nadzoru nad miejskim monitoringiem wizyjnym ujawniono, że w parku im. Jana Pawła II dwóch mężczyzn zakłóca porządek publiczny zaczepiając przechodniów, rzucając butelkami oraz skacząc po drzewkach i ławkach. Skierowany na miejsce patrol Straży Miejskiej zatrzymał krewkich młodzieńców (20 i 19 lat). Okazali się nimi, znani już kraśnickiej Straży i Policji, mieszkańcy naszego miasta. Obaj byli oczywiście nietrzeźwi, a jeden z nich wykazał się „wyjątkowym wynikiem” – blisko 3 promili alkoholu w wydychanym powietrzu.

Nałożone na ww. sprawców wykroczeń wysokie mandaty karne powinny ostudzić ich zapędy na przyszłość i zmusić do refleksji nad swoim zachowaniem.

park

Park jest naszym wspólnym dobrem i od nas zależy w jakim jest stanie i jak długo będzie nam służył.

0
0
0
s2smodern

Straż miejska prowadzi akcję informacyjną wśród właścicieli psów. Przypomina o obowiązku rejestracji zwierząt i sprzątania po nich. Zachęca też do wzięcia udziału w akcji bezpłatnego czipowania psów prowadzonej na terenie Kraśnika. Sprawdź, do jakich zasad musimy się stosować, aby nie narazić się na upomnienie lub nawet karę finansową.

czipowanie psow

0
0
0
s2smodern

27 listopada kraśniccy strażnicy miejscy oraz urzędnicy wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miasta Kraśnik uczestniczyli w szkoleniu z zakresu spalania odpadów. 

Prowadzący – prof. dr hab. Zbigniew Grzymała, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – w profesjonalny sposób zapoznał uczestników szkolenia z problematyką dotyczącą zanieczyszczenia powietrza, zdrowotnymi i środowiskowymi skutkami spalania odpadów w piecach montowanych w indywidualnych gospodarstwach domowych, obowiązkami właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, odpowiedzialnością za nieprzestrzeganie tych obowiązków oraz procedurami kontrolnymi. 

Należy tu zaznaczyć, że zanieczyszczenie wielu polskich miast pyłami zawieszonymi oraz benzo(a)pirenem często przekracza kilkukrotnie normy uznawane przez WHO za bezpieczne. Wynika to głównie ze struktury produkcji energii w Polsce, opartej na węglu, przestarzałej infrastruktury grzewczej, ale też świadomego działania właścicieli przede wszystkim domów jednorodzinnych, którzy ze względu na wysokie koszty opału przetwarzają termicznie paliwa zabronione (rozporządzenie ministra  środowiska określa, że w piecach, domowych kotłowniach nie wolno spalać m. in. plastikowych pojemników i butelek po napojach, opon, odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem, opakowań po farbach i lakierach, środkach ochrony roślin, plastikowych toreb z polietylenu itp.).

Organy kontrolne, w tym Straż Miejska, posiadają odpowiednie narzędzia represji w celu sankcjonowania osób niewłaściwie postępujących z odpadami (za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi grzywna do 5000 zł), ale wydaje się, że w tym temacie należałoby też podjąć zdecydowane działania profilaktyczne i uświadamiające, że niewłaściwe przetwarzanie odpadów to świadome trucie siebie i sąsiadów oraz zachęcające do korzystania z dotacji gminnych i unijnych na wymianę ogrzewania na bardziej ekonomiczne i ekologiczne.

sm szkolenie

0
0
0
s2smodern

Zwierzęta do adopcji

Przyjacielski piesek poszukuje kochającej rodziny!
Osoby chętne do zaadoptowania pieska prosimy o kontakt ze Strażą Miejską pod nr tel. 81 825 15 43 lub 986 - całodobowy lub w Urzędzie Miasta w Kraśniku pod nr tel. 81 825 15 49, pokój 217.

 

pies1

0
0
0
s2smodern

25 października Straż Miejska otrzymała nietypowe zgłoszenie – w kraśnickim zalewie, przy śluzie, na skutek obniżonego poziomu wód utknął bóbr i nie może samodzielnie wydostać się z pułapki. 

Ostatecznie patrol, który udał się na miejsce ustalił, że pechowym zwierzakiem nie jest bóbr, a szczur piżmowy (Ondatra Zibethicus). Przy użyciu wędkarskiego podbieraka piżmak został wyłowiony przez strażników i wypuszczony na wolność.

Ponadto w mijającym tygodniu ponadto Straż przyjęła od mieszkańców 21 zgłoszeń, załatwiono 19 interwencji, nałożono trzy mandaty karne (za spalanie odpadów – 1 oraz za wędkowanie w rejonie zalewu w miejscu do tego nie wyznaczonym - 2), udzielono siedmiu pouczeń m. in. za naruszenie przepisów o trzymaniu zwierząt, regulaminu targowiska miejskiego czy spożywanie alkoholu 
w miejscu zabronionym. W siedmiu oddziałach szkolnych zostały przeprowadzone pogadanki na temat czynów karalnych i demoralizacji nieletnich.

pizmak1

0
0
0
s2smodern

W październiku Przedszkole Miejskie nr 7 w Kraśniku zorganizowało akcję sprzątania miasta pod hasłem „Każdy skrzat sprząta świat”. Częścią akcji był przemarsz ulicami miasta. Strażnicy Straży Miejskiej w Kraśniku pomogli przedszkolakom bezpiecznie pokonać wyznaczoną trasę.

sm sprzatanie

0
0
0
s2smodern

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustaw o strażach gminnych i prawo o ruchu drogowym odbiera strażnikom prawo do stosowania fotoradarów mobilnych i stacjonarnych – taki stan prawny zaistnieje od 1 stycznia 2016 r.  W związku z powyższym Straż Miejska w Kraśniku zaprzestała pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym przy użyciu takiego urządzenia i fotoradar nie będzie wykorzystywany do końca bieżącego roku. W tym czasie będą obrabiane już wykonane zdjęcia. Straż miejska chce się skupić na innych, niezbędnych dla lokalnej społeczności zadaniach i czas do końca roku będzie wykorzystany na wprowadzenie zmian organizacyjnych pozwalających na skuteczniejszą ich realizację.

fotoradar

0
0
0
s2smodern