Młodzieżowa Rada Miasta

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 20 października 2021    |    Imieniny obchodzą: Irena, Kleopatra, Jan

Młodzieżowa Rada Miasta Kraśnik I kadencji kończy swoją działalność. W piątek, 20 kwietnia odbyła się ostatnia Sesja młodzieżowych radnych.  W spotkaniu udział wzięli goście specjalni m. in. Burmistrz Mirosław Włodarczyk, I zastępca Burmistrza Marzena Pomykalska, Przewodniczący Rady Miasta Jan Albiniak, radny Hubert Trukan, przewodnicząca Rady Seniorów Wiesława Lendzion wraz z członkami Rady Seniorów.

Goście podziękowali młodzieżowym radnym za wspaniałą współpracę i zaangażowanie. Młodzieżowi radni z kolei obiecali, że nadal będą angażować się w sprawy miasta. Podczas Sesji podsumowano działania Młodzieżowej Rady Miasta w kadencji 2016-2018 . Burmistrz oraz jego zastępczyni przekazały podziękowania oraz wręczyły pamiątkowe statuetki młodzieżowym radnym. Wszyscy życzyli sobie ponownego spotkania w kolejnej kadencji bądź na innych polach samorządowej działalności. Z pewnością dla wszystkich działalność w Młodzieżowej Radzie Miasta to okres zdobywania nowych doświadczeń i wiedzy na temat funkcjonowania samorządu.

Tak dwuletnią działalność podsumowała Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta, Maja Sygacz:

 

Sprawozdanie

           
            I kadencja Młodzieżowej Rady Miasta nieuchronnie dobiega końca. Czas zwolnić miejsce nowym przyszłym radnym, by to oni przez kolejne dwa lata byli przedstawicielami kraśnickiej młodzieży.

            Przez dwa lata naszej działalności wiele się zdarzyło, zarówno w mieście, jak i w naszym życiu. Podjęliśmy współpracę z Młodzieżową Radą Gminy z Niedrzwicy, Radą Miasta oraz przede wszystkim z Centrum Kultury i Promocji, wraz z którym mieliśmy szansę utworzyć
i współorganizować Young Fest, teraz już stałą imprezę dla młodzieży. Mogliśmy wybrać lokalizację, atrakcje, a przede wszystkim zapraszane gwiazdy. Czas organizowania Young Fest był niezwykle intensywny, częste spotkania, burze mózgów, mimo początkowego braku doświadczenia zdobyliśmy wiele nowych informacji, umiejętności. Pomoc w tworzeniu oraz przebiegu imprezy była niezwykłym doświadczeniem, mogliśmy angażować w to także znajomych, kraśnicką młodzież.. Jako radni mieliśmy także szansę pomagać także w wielu innych imprezach miejskich, np. Dniach Kraśnika. Dzięki władzom i Radzie Miasta mieliśmy szansę wygłaszać opinie młodzieży, braliśmy udział w spotkaniach organizacyjnych
w związku z obchodami 640-lecia Miasta Kraśnik . Byliśmy proszeni o konsultacje, opinie z czego bardzo się cieszyliśmy, ponieważ mogliśmy być głosem młodzieży, mieć wpływ na to co dzieje się w naszym mieście, na jego przyszłość. Jeździliśmy  również na konferencje, szkolenia. Reprezentowaliśmy młodzież na różnych miejskich uroczystościach, część  z nas zobaczyć można było także podczas rozmów dot. rewitalizacji miasta.

            W działalności samej Rady również wiele się działo. W trakcie naszej pracy konieczna okazała się zmiana Statutu, by Radnym pracowało się lepiej. Powstały komisje wewnętrzne takie jak Komisja Rewizyjna, komisja ds. kultury, sportu i promocji, komisja ds. Współpracy zewnętrznej oraz komisja ds. logo, która zbierała się 2- krotnie, by wybrać logo Rady, wyłonione na drodze zorganizowanego przed nas konkursu, który skierowany był do młodzieży. Reszta komisji spotkała się łącznie 5 razy, a Cała Rada zgromadziła się na XI sesjach. Za nami wiele burzliwych dyskusji, rozmów, trudnych i przyjemnych tematów, jednogłośnych decyzji, sprzecznych zdań, opinii, mniej lub bardziej przyjemnych chwil, a przede wszystkim spotkać, nie tylko tych oficjalnych. Te dwa lata były mimo wszystko okresem ciężkiej pracy, nie obyło się bez pewnych trudności i problemów. Jako pierwsi Młodzieżowi Radni w naszym mieście nie do końca wiedzieliśmy co robić, nie mieliśmy doświadczenia. Potrzebowaliśmy trochę czasu i pomocy by się wdrożyć.
           

            Możliwość bycia częścią Rady była niezwykłym doświadczeniem. Jako Radni zdobyliśmy wiele nowych umiejętności przy organizacji imprez, nauczyliśmy się kreatywnego  myślenia, pracy w grupie. W naszej działalności konieczna była umiejętność kulturalnego wygłaszania swoich opinii, poglądów, publicznego wypowiadania się. Poznaliśmy wiele nowych terminów i pojęć związanych z naszą działalnością. Takie umiejętności niewątpliwie przydadzą się w przyszłości, nasze CV może zostać wzbogacone, a zdobyte doświadczenie ułatwi późniejszą pracę. Ale przede wszystkich poznaliśmy wielu nowych ludzi, nie tylko znajomych. Pracownicy Biura Rady oraz Urzędu wykazali się ogromną wyrozumiałością, cierpliwością i życzliwością, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

            Kończąc, jedyne co można powiedzieć, tak krótko i na temat, to to, że było warto. Mamy nadzieję, że nasi następcy zrobią jeszcze więcej, będą mieli wiele nowych, własnych pomysłów, ale nie zapomną też o naszych. Kto wie, może część radnych postanowi kontynuować swoją działalność, służyć będzie pomocną dłonią i słowem dla przyszłych Radnych.

ostatnia sesja mrm1

 

ostatnia sesja mrm2

 

ostatnia sesja mrm3ostatnia sesja mrm4

 

 

0
0
0
s2smodern